Nutrition Models

Mosby’s Nursing Assistant Video Skills: Skin & Wound Care DVD

NS-SB47284U
With this engaging, interactive video, you’ll be able to understand and master key nursing assistant procedures.
$220.38

Diabetes Education Kit

NS-WA26786U
Purchase our most popular diabetes teaching products along with a few new items.
$139.91

Complete MyPlate Kit

This kit combines five plates (WA29164U), the display rack (WA29167U), and the food kit (WA29168U) for your complete MyPlate educational teaching kit. Save when you buy the entire set!  
See product line

Nasco’s Fight Fat Kit

NS-WA22042U
Teaches the five food groups, the Food Guide Pyramid, serving sizes, personal fat budgets, and food trade-offs.
$189.11

Great Food Kit by Life/form®

NS-WA24485U
There is no better way to describe this kit - it�s �GREAT�! With a total of 49 Life/form� food replicas representing the five food groups and fats, you can have participants arrange an entire day�s...
$318.26

French Dressing

NS-W06688U
1 tbsp. in meas. spoon.
$4.61

Food Replica Storage Case

NS-WA03094U
A heavy-duty, luggage-style storage case with three compartments makes organizing and transporting Life/form� foods easy. The case will hold all replicas, plus plates and related props.
$104.29

Combination Foods

Beef Stew $19.42
Chili $20.45
Enchiladas $17.37
Peanut Butter Sandwich $13.27
Sausage and Pepperoni Pizza $21.78
Spaghetti and Meatballs $12.25
Taco $26.14
Vegetable Soup $19.99

Dairy Products

American Cheese $3.74
Butter Pat $6.25
Cheese Cubes $6.05
Cottage Cheese $3.84
Milk, Skim $9.69
Swiss Cheese $9.48

Desserts

Angel Food Cake $6.92
Apple Pie $21.58
Chocolate Chip Cookie $7.89
Chocolate Ice Cream $5.07
Gelatin $8.71
Raspberry Danish $12.76
Sheet Cake with Icing $7.59
Vanilla Ice Cream $4.92

Fruits

Applesauce $8.15
Banana $5.89
Banana, Whole $8.56
Cantaloupe $13.07
Dried Prunes $5.84
Grape Juice $6.66
Grapefruit $12.76
Orange $6.10
Orange Juice $6.66
Peach $13.68
Pineapple Slices $6.05
Raisins $3.74
Strawberries $7.89
Tomato Juice $5.28

Grains Breads Pasta

Bran Flakes $9.17
Bread, Whole Wheat $8.15
Brown Rice $5.43
Bun, Hamburger $10.51
Cornbread $6.92
Cornflakes/Dry Cereal $8.71
Crackers, Graham $6.92
Flour Tortilla $11.22
Macaroni $6.20
Oatmeal $7.33
Pancakes $9.48
Rice, White $5.43
Soda Crackers $11.79
Spanish Rice $11.53

Meats & Proteins

Bacon Slice $6.10
Beef Roast $7.12
Bologna $5.38
Chicken Leg, Drumstick $8.10
Chicken Thigh $6.05
Egg, Fried $5.64
Eye of Round Roast $12.61
Fish, Broiled $6.05
Fried Chicken Breast $6.10
Ham Slice $8.41
Hamburger $5.59
Hamburger/Beef Patty $4.61
Hard Boiled Egg, Half $6.51
Peanut Butter $2.87
Pork Chop $8.15
Pork Chop, Loin $11.22
Pork Sausage $5.07
Refried Beans (Frijoles Refritos) $5.64
Shrimp $5.07
Steak $8.54
Steak, Sirloin $6.87
Tuna $4.51
Wiener $7.12

Replica Sets

Children’s Nutrition - Ages 1-3 $93.79
Children’s Nutrition - Ages 4-10 $102.45
Combined Food Replica Package No. 1, 2, and 3 $634.50
Combined Food Replica Packages No. 1 and 2 $391.04
Exchange Portions Replica Set by Life/form® $165.50
Food Replica Package No. 1 $225.45
Food Replica Package No. 2 $225.45
Food Replica Package No. 3 $225.45
Great Food Kit by Life/form® $318.26
How Much Fat? Test Tube Display and Life/form® Food Replica Set $107.57
Limited Intake Kit by Life/form® $71.24
Nasco’s Fight Fat Kit $189.11
Revised Food Replica Starter Kit $164.95

Vegetables

Asparagus $6.25
Beans, Baked $4.87
Beans, Green $5.38
Beets $5.89
Broccoli $8.46
Carrot, raw $4.92
Carrots $5.89
Cauliflower $6.10
Lettuce $8.15
Mashed Potatoes $5.18
Peas, Frozen $5.64
Potato, Baked $9.17
Spinach $6.10
Tossed Salad $17.37
Whole Kernel Corn $6.10
Yams $5.52
We are D&B D-U-N-S Registered!
We accept government orders.